Danske Bank Ulster Schools’ Cup Group Stage Draw

Danske Bank Ulster Schools’ Cup Group Stage Draw

The draw has taken place for the group stages of the 2019/20 Danske Bank Ulster Schools’ Cup, at the Ulster Branch Schools’ Committee AGM at Kingspan Stadium.

As previously confirmed, a new format for the Danske Bank Ulster Schools’ Cup has been agreed, with group stage games to be implemented in the earlier part of the competition.

Under the new format, 24 Tier 2 and Tier 3 schools will compete in group stage games pre-Christmas, in six groups of four.

2019/20 Danske Bank Ulster Schools’ Cup Groups
Group A Group B Group C Group D Group E Group F
Tier 2A School Rainey Endowed Bangor Grammar Ballyclare HS Sullivan Upper Belfast Royal Academy Enniskillen Royal GS
Tier 2B School Friends’ School Down High Omagh Academy Dalriada School Coleraine Grammar RS Dungannon
Tier 3A School Dromore High Regent House Cambridge House GS Grosvenor Grammar Belfast HS Portadown College
Tier 3B School Limavady Grammar Foyle College Lurgan College Strabane Academy Banbridge Academy Larne Grammar

 

2019/20 Danske Bank Ulster Schools’ Cup Group Stage Fixtures

Round 1 (Saturday 19th October 2019):
Group A: Rainey Endowed v Dromore High; Friends’ School v Limavady Grammar
Group B: Regent House v Bangor Grammar; Foyle College v Down HS
Group C: Ballyclare HS v Omagh Academy; Cambridge House GS v Lurgan College
Group D: Dalriada School v Sullivan Upper; Strabane Academy v Grosvenor Grammar
Group E: Belfast HS v Belfast Royal Academy; Banbridge Academy v Coleraine Grammar
Group F: Enniskillen Royal GS v Portadown College; RS Dungannon v Larne Grammar

Round 2 (Saturday 16th November 2019):
Group A: Friends’ School v Rainey Endowed; Limavady Grammar v Dromore High
Group B: Bangor Grammar v Down HS; Regent House v Foyle College
Group C: Cambridge House GS v Ballyclare HS; Lurgan College v Omagh Academy
Group D: Sullivan Upper v Grosvenor Grammar; Dalriada School v Strabane Academy
Group E: Coleraine Grammar v Belfast Royal Academy; Banbridge Academy v Belfast HS
Group F: Enniskillen Royal GS v RS Dungannon; Portadown College v Larne Grammar

Round 3 Saturday 7th December 2019):
Group A: Limavady Grammar v Rainey Endowed; Dromore High v Friends’ School
Group B: Bangor Grammar v Foyle College; Down HS v Regent House
Group C: Ballyclare HS v Lurgan College; Omagh Academy v Cambridge House GS
Group D: Strabane Academy v Sullivan Upper; Grosvenor Grammar v Dalriada School
Group E: Belfast Royal Academy v Banbridge Academy; Coleraine Grammar v Belfast HS
Group F: Larne Grammar v Enniskillen Royal GS; Portadown College v RS Dungannon

The six group winners and four best placed runners-up from the group stages will qualify for the knockout stages of the Schools’ Cup and Subsidiary Shield, where they will be joined by the six Tier 1 teams (Ballymena Academy, Campbell College Belfast, Methodist College Belfast, RBAI, RS Armagh and Wallace HS). The remaining teams will then enter into knockout competition for the Schools’ Trophy and Schools’ Bowl.